güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 5 ay

Tıkayıcı uyku apnesi; hava yolunu çevreleyen kasların gevşemeleri ve bunun sonucunda ortaya çıkan daralmaya bağlı olarak uyku esnasında teneffüsün onlarca yahut yüzlerce sefer kesintiye uğraması olarak tanımlanıyor. En sık görülen uyku hastalıkları ortasında uykusuzluktan sonra 2. sırada yer alan uyku apnesi, obezite sıklığındaki artış nedeniyle günümüzde gençlerde, hatta çocuklarda bile görülebiliyor. Üstelik tedavi edilmezse ömür kalitesini epeyce düşürmesinin yanı sıra yol açtığı problemler nedeniyle bilhassa gece yahut sabaha karşı ani vefatla bile sonuçlanabiliyor! Acıbadem Taksim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Buyruk Tavşanlı uyku apnesinde nefeste kesilmelerin olduğu devirde kandaki oksijen oranının düştüğü ihtarında bulunarak, “Oksijen düzeylerindeki dalgalanmalar bedendeki dokulara ziyan verebiliyor. Bilhassa damar yapılarında meydana gelen hasarlar damarlarda tıkanıklıklara neden olabiliyor. Tıpkı vakitte kan basıncında ani yükselmeler de görülebiliyor, tüm bunlar kalp krizi ve inme olarak bilinen kalp-damar ile beyin damar hastalıklarının riskini arttırıyor. Bu nedenle tedavide geç kalmamak yaşamsal değere sahip.” diyor.

En değerli risk obezite

Uyku apnesi riski erkeklerde 40 yaş sonrasında, bayanlarda da menopoz sonrasında artıyor. Bilhassa fazla kilolu olmak uyku apnesinde en değerli risk faktörünü oluşturuyor. Yapılan çalışmalara nazaran; kilomuzdaki yüzde 10’luk bir artış uyku apnesi riskini 6 kat artırıyor. Ayrıyeten kişinin boyun yapısı kısaysa, boğazda havanın geçtiği yol yapısal olarak dar bir anatomiye sahipse, apne riski artıyor. Bunların yanı sıra genetik birtakım hastalıklar, hipotiroidi ve akromegali üzere durumlar uyku apnesine neden olurken; kimi ilaçlar, sigara ve alkol tüketimi de uyku apnesini tetikleyebiliyor.

‘Basınçlı hava’ ile kesintisiz solunum!

Uyku apnesinin tanısı; hastanın şikayetlerinin yanı sıra bir gecelik uykusunun izlendiği ve beyin aktivitesi, teneffüs, kalp ritmi ile beden kas hareketleri üzere çeşitli parametrelerin kaydedildiği ‘polisomnografi’ tetkikiyle konuyor. Bu tetkiklerde tıpkı vakitte uyku apnesinin şiddeti de belirleniyor. “Tedavide de hastaya basınçlı hava veriyoruz. Bu sistemle hava yolundaki tıkanıklığı aşarak teneffüsün kesintisiz devam etmesini hedefliyoruz. Hastaların genelinde CPAP dediğimiz daima olumlu hava basıncı veren aygıt kâfi oluyor.” bilgisini veren Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafa Buyruk Tavşanlı, şöyle devam ediyor: “Bazı hastalarda, boğazın ve burnun anatomik yapısını daraltan yapılar için ameliyat düşünülebiliyor. Zira bu darlık bazen basınçlı hava veren aygıt kullanımını engelleyecek seviyede olabiliyor. Verilen tedaviyle birlikte uyku kalitesi de arttığı için hastanın yakınmaları ortadan kalkıyor. Bu tedavinin yanında hastanın kilo vermesi de kıymetli. Kâfi kilo verildiği takdirde, hastaların gereksinim duydukları basınç azalıyor ve kimi hastalarda aygıt tedavisinin gereği de kalmayabiliyor.”

Bu belirtiler varsa, vakit kaybetmeyin!

“Hastalar sıklıkla horlama şikayetiyle gelseler de tek belirti bu değildir. Hatta kolay horlama denilen tabloda apne olmayabilir de.” diyen Dr. Mustafa Buyruk Tavşanlı, uyku apnesi açısından uyarıcı işaretleri şöyle sıralıyor:

  • Gürültülü ve aralıklı horlama
  • Hastanın nefesindeki kesintilerin etraftakiler tarafından fark etmesi
  • Boğulur üzere uyanmak
  • Gece tuvalete kalkma gereksinimi hissetmek
  • Gece bilhassa ense ve göğüs üzerinde terlemenin olması
  • Sabah yorgun kalkmak
  • Gün içinde uykulu ve yorgun olmak
  • Sabah baş ağrısıyla uyanmak
  • Unutkanlık, dikkat ve konsantrasyon bozukluğu

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir