Ana Sayfa Gündem 27 Şubat 2023 58 Görüntüleme

Ekrem İmamoğlu: Ağır Göç Alan Kentlerimizin Merkezi İdare Tarafından Desteklenmesi Koşuldur

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, arka arda yaşanan sarsıntı felaketleri sonrasında aldığı ağır göçle nüfusu yaklaşık 2.7 milyona dayanan Mersin’i ziyaret etti. Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer ile birlikte açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Bizler, bu bahiste sorumluluğumuzu yerine getirirken, eş güdümlü bir biçimde devletimizin her kurumuyla sağlıklı bağlantı, sağlıklı diyalog, mutlak görüş alışverişi ve sonucunda da bir kısım desteklemelerle daha uygun hizmetler yapabileceğimizi biliyoruz.

Bu manada, Mersin başta olmak üzere, hangi kentimiz olursa olsun; ister bunun ismi Antalya olsun, ister Konya olsun, ister Kayseri olsun, fark etmiyor. Ağır göç alan kentlerimizin, merkezi idare tarafından desteklenmesi şarttır” dedi. Mevzuya siyaset üstü bir anlayışla bakılması gerektiğinin altını çizen İmamoğlu, “Bunun iktidarı yok, muhalefeti yok. Bunun bürokratı yok, politiği yok.

Bunun milletvekili yok, muhtarı yok. Daima birlikte kol kola çalışabilmenin, bu milletin parasıyla, yeniden bu milleti ayağa kaldırma marifetini ortaya koyabilmenin memnunluğunu, huzurunu daima birlikte yaşamakla yükümlüyüz. Bizler, bu seyahate kendimizi adadık. İnşallah bir an evvel yaralarımızı sararız. Bu hoş çocuklarımızı, evlatlarımızı okullarına, yuvalarına kavuştururuz. Gerçek hoş Hatay’ı Hatay’da, gerçek hoş Adıyaman’ı Adıyaman’da, gerçek hoş Maraş’ı Maraş’ta, oranın insanlarıyla birlikte var etmeyi başarırız” diye konuştu. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, yaşanan yıkıcı zelzeleler sonucu en fazla göç alan kentlerin başında gelen Mersin’i ziyaret etti. Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer ile belediye binasında kısa bir görüşme gerçekleştiren İmamoğlu, kentte bu manada yaşanan problemlerle ilgili bilgi aldı. Görüşmenin akabinde Yenişehir Fuar Alanı’nda kurulan Barınma ve Lojistik Merkezi’ne geçen İmamoğlu ve Seçer, etraf vilayetlerden Mersin’e gelen depremzedelerin sıkıntılarını dinleyip, acılarına ortak oldu. Depremzede vatandaşlardan her iki lidere iletilen en değerli sorun, kalıcı barınma problemi oldu. Vatandaşların problemlerini dinleyen İmamoğlu ve Seçer, tıpkı alanda, depremzede basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

MİLLETİMİZE SUNMUŞ OLDUĞUMUZ EMEKLERİN HER BİRİSİ BİR LÜTUF DEĞİL, SORUMLULUĞUMUZDUR”

Depremzede çocuklar ve vatandaşlar ortasında konuşan İmamoğlu, “10 kentimizde yaşanan acıyı, milletçe, daima birlikte hissetmenin sorumluluğunu yerine getirdiğimiz takdirde, emin olunuz ki hem daha evvel yapmış olduğumuz yanlışları bir daha yapmamak üzere hem de çok kıymetli bir başlangıcı, başta bu hoş çocuklarımızın geleceği ismine başlatmayı başarabiliriz diye söz etmek isterim” dedi. Zelzele bölgesinde sorumluluk şuuruyla misyon yaptıklarını aktaran İmamoğlu, “Devletimizin her kurumu bu uğraşı gösteriyor, göstermek zorundadır. Milletimize sunmuş olduğumuz bu emeklerin her birisi, bilinsin ki, bir lütuf değil, sorumluluğumuzdur, misyonumuzdur, layıkıyla yerine getirmek zorunda olduğumuz bir durumdur. Onun için milletimiz sağ olsun, yine o varlıklı gönlüyle bize teşekkür ediyor, minnet hislerini iletiyor, fakat bilsinler ki, bu bizim sorumluluğumuz” sözlerini kullandı.

“HER BİR VATANDAŞIMIZ, BİZİM BAŞIMIZIN TACIDIR”

“Görevi, kamu vazifesi olan bizler, vatandaşını dinleyen, vatandaşının problemini anlamaya çalışan, onunla konuşan ve ona kesinlikle tahlil üretme çabasında olan, o bilince sahip beşerler olmalıyız” diyen İmamoğlu, “O bakımdan, sarsıntı bölgesinde bu süreçten etkilenen -dünya görüşü, hayatı ne olursa olsun- her bir vatandaşımız, bizim başımızın tacıdır. Bu anlayıştan asla vazgeçmeyeceğiz” halinde konuştu. Gelinen süreçte, depremzedelerin barınma meselesinin öne çıktığını vurgulayan İmamoğlu, “İlerleyen vakitlerde elbette ki insanlarımızın kendi yuvalarında, öncelikli süreksiz konutlarına yerleşmesini, sonrasında da kalıcı konutlarıyla ancak asla geçmişte yapılan yanlışlarla değil, çok gerçek bir metotla, uzlaşmacı, iştirakçi bir planlama anlayışıyla, çağdaş bir şehircilikle buluşmalarını sağlamak, sorumluluğumuz olacaktır. İşin yöredeki, bölgedeki boyutu bu” dedi. 

“YOĞUN GÖÇ ALAN KENTLERİMİZİN, MERKEZİ İDARE TARAFINDAN DESTEKLENMESİ ŞARTTIR”

Deprem sonrası yaşanan göç akışından başta Mersin olmak üzere, İstanbul’un da etkilendiğine dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Sadece göç sıkıntısını sarsıntı afetinden sonra yaşamış kentler değiliz biz. Yaklaşık 8-10 yıldır, mülteci göçü başta olmak üzere, yakın coğrafyamızdaki savaşın da tesiriyle, ağır insan göçüyle karşı karşıya olan kentleriz. Münasebetiyle bu yükün yükünü, meşakkatlerini biliyoruz. Lakin bir öbür tarafı var depremzede vatandaşlarımızın. Bunlar, bizim vatandaşlarımız, bizim insanımız. Çocukları, bu ülkede hayata tutunmak ve bütün ömürlerini geçirmek üzere eğitimlerini alıyor. Gençlerimiz, umutlarını yüksek tutmak zorunda. Öteki insanlarımız da en üstün noktada bu ülkenin bireyi, vatandaşı olmanın gururunu yaşamak zorunda. Münasebetiyle bizler, bu mevzuda bu sorumluluğumuzu yerine getirirken, eş güdümlü bir biçimde devletimizin her kurumuyla sağlıklı irtibat, sağlıklı diyalog, mutlak görüş alışverişi ve sonucunda da bir kısım desteklemelerle daha güzel hizmetler yapabileceğimizi biliyoruz. Bu manada, Mersin başta olmak üzere, hangi kentimiz olursa olsun; ister bunun ismi Antalya olsun, ister Konya olsun, ister Kayseri olsun, fark etmiyor. Ağır göç alan kentlerimizin, merkezi idare tarafından desteklenmesi kuraldır. Artan nüfusa nazaran, ek bir bütçeyle katkı sunulması ve bu bütçenin de -hepimiz Sayıştay’a tabiyiz- bilhassa bu kentlerde konuk edilen insanlarımıza, vatandaşlarımıza harcanması kaydıyla, onların desteklenmesi kuraldır. Hizmetlerin aksatılmaması ismine, geçmişten bugüne ertelenen, ötelenen hangi iş ve proje var ise, başta tekrar Mersin olmak üzere, bu kentlerimize ihtimamlı bir katkı, ihtimamlı bir takip yapılara, bunların onayının verilerek, hizmetlerin aksamaması, projelerin yürütülmesi noktasında da özel bir uğraşı, biz, bütün hükümet yetkililerinden, merkezi yönetimin bütün sorumlularından beklemekteyiz.”

“İSTANBUL’DA AĞIR BİR ÇALIŞMAMIZ VAR”

Kent merkezlerini harabeye döndüğünü ve çok sayıda insanın hayatını yitirdiğini belirten İmamoğlu, “Büyük yanılgılar yaptık. Büyük eksikler yaptık milletçe, hükümetlerce. Ve bununla ilgili önlem alamadık. Ve zelzeleye karşı büyük bir sorumluluğumuz var. İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok yöresinde ‘ama’sız, ‘fakat’sız mutlak önlem alan gereğini yerine getiren iş ve süreçleri süratle devreye koymalıyız. İstanbul’da ağır bir çalışmamız var. Bütün bilgi, tecrübe, marifet, deneyim, ne varsa elimizde, bütün birikimimizde, Mersin başta olmak üzere, Türkiye’nin her kentiyle iş birliğine hazırız. Bu bakım hem bu hafta sonu hem önümüzdeki hafta yapacağımız açıklamalarla birlikte, öbür büyükşehirlerimizle de sağlıklı bir iş birliği tabanını nasıl kurarız ve birlikte nasıl hareket edebiliriz… Bunun ismi ister kentsel dönüşüm olsun, bunun ismi ister binaların güçlendirilmesi olsun, bunun ismi ister konut siyasetleriyle, bilhassa dar gelirli vatandaşlarımızın konut gereksinimlerinin tahlili noktasındaki projelerimiz olsun. Bu başlıklar altında ihtimamlı bir çalışmayı yerine getireceğimizi de vatandaşlarımızla paylaşmak isterim” halinde konuştu. 

“BUNUN İKTİDARI YOK, MUHALEFETİ YOK”

Konuya siyaset üstü bir anlayışla bakılması gerektiğinin altını çizen İmamoğlu, konuşmasını, “Kol kola verirsek ve inanınız ki bu yaşadığımız zelzele ve afet sürecini, partiler üstü tutarsak, siyasi takvimlerin ve siyasi menfaatlerin ya da siyasi vaatlerin bir modülü olmaksızın, ‘Vatandaşlarımızın muhtaçlığını ne, bunu kol kola nasıl çözeriz’ diye düşünmeliyiz. Bunun iktidarı yok, muhalefeti yok. Bunun bürokratı yok, politiği yok. Bunun milletvekili yok, muhtarı yok. Daima birlikte kol kola çalışabilmenin, bu milletin parasıyla, yeniden bu milleti ayağa kaldırma hünerini ortaya koyabilmenin memnunluğunu, huzurunu daima birlikte yaşamakla yükümlüyüz. Bu mevzuda Vahap Seçer Liderim, bizler, bütün belediye liderleri, partisine bakmaksızın bütün yöneticiler kendisini bu seyahate adamak zorundadır. Bizler, bu seyahate kendimizi adadık. İnşallah bir an evvel yaralarımızı sararız. Bu hoş çocuklarımızı, evlatlarımızı okullarına, yuvalarına kavuştururuz. Gerçek hoş Hatay’ı Hatay’da, gerçek hoş Adıyaman’ı Adıyaman’da, gerçek hoş Maraş’ı Maraş’ta, oranın insanlarıyla birlikte var etmeyi başarırız” kelamlarıyla tamamladı. 

SEÇER: “VATANDAŞLARIMIZIN ANİ GÖÇLERİ, KENDİLERİNİN DE BİZLERİN DE YAŞADIĞI KİMİ SIKINTILARI ORTAYA ÇIKARDI”

Mersin’in yaşanan yıkıcı sarsıntılar sonrasında değerli oranda göç aldığına vurgu yapan Seçer de “Mersin’in en ağır göç alan vilayetlerin başında gelmesinin nedenlerinden bir tanesi, sarsıntı bölgesindeki vilayetlerde yaşayan insanların akrabalarının burada yaşıyor olması. Bu türlü bir illiyet bağının olması. Başka bir husus, bölgenin yanı başında zelzeleden etkilenmeyen, iklimsel olarak, ömür şartları olarak, kültür olarak, sosyolojik olarak bu insanlara uygun bir kent olduğu için, inançlı bir kent olduğu için burayı tercih ediyorlar. Fakat bu vatandaşlarımızın ani göçleri, burada kendilerinin de bizlerin de yaşadığı kimi problemleri ortaya çıkardı. Birinci günlerin telaşıyla bu sıkıntılar yaşandı lakin kısa müddette daima birlikte bu problemlerin üstesinden gelmeye çaba ettik. Şu anda da içinde bulunduğumuz Yenişehir Fuar Alanı’nda olduğu üzere, Mersin Büyükşehir Belediyemizin konuk ettiği depremzede vatandaşlarımız bizim kolumuz kanadımız altında, bizim güvencemizde, bizim şefkatimizde. Şu an birinci günkü travmaları atlatmaya çalışıyorlar. İnşallah, umut ediyorum, önümüzdeki günlerde hayatı normalleştiririz, onların da kalıcı meskenlerine, konutlarına geçmeleri sağlanabilir” dedi. 

“MERSİN’İN NÜFUSU 2.7 MİLYONA ERİŞTİ”

Su tüketimi ölçümüyle Mersin’e sarsıntı sonrasında yaklaşık 350 bin kişinin geldiğini kestirim ettiklerini belirten Seçer, “Bunun yanında yaklaşık 50 bin sığınmacının da zelzele münasebetiyle o bölgeden Mersin’e geldiğini düşünüyoruz. Bizim kendi nüfusumuz, daha evvelki sığınmacı nüfus sayısı, zelzeleden ötürü gelen kendi vatandaşlarımız ve sığınmacılarla birlikte, toplam Mersin’in şu anda 2.7 milyon nüfusa eriştiğini düşünüyoruz. Bunun yaratacağı meseleleri da görüp, bir an evvel başta merkezi hükümetin ve bizim belediyelerimizin, başka kurumların önlem alması gerektiğini düşünüyoruz. Ve bu ikazımızı da geçtiğimiz günlerde aslında kamuoyuyla paylaştık. Altyapı; bunun içerisinde içme suyu -ki şu anda kuraklık da karar sürüyor, değerli bir süreçten geçiyoruz, kasvet yaşayabiliriz- kanalizasyon, arıtma ve konut… Mersin’de, düşük gelirli vatandaşlarımızın sahip olacağı ölçekte konut sayısı kâfi değildir. Başta TOKİ olmak üzere, bu mevzuda herkes acilen, vakit kaybetmeden, biz de dahil, çalışmaları başlatmak zorundayız” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al
hack forum hack forumu hacker sitesi muğla escort escort fethiye escort bodrum escort marmaris gaziantep escort bayan gaziantep escort izmir escort gaziantep escort gaziantep escort Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort mersin escort eryaman escort