güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 6 ay

Kanser Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Teneffüs Derneği TÜSAD, pandemi sürecinde kanser olgularının daha fazla ihtimam istediğini vurguladı. Geçen yıl Türkiye’de 233 binden fazla kanser tanısı konulduğunu ve bunun 41 binden fazlasının akciğer kanseri olduğunu hatırlatan TÜSAD, “Vakaların yüzde 30-50’sinin önlenmesi mümkün. Lakin ne yazık ki her 5 kanserden birinin nedeni tütün. Maalasef gençler ortasında tütün kullanımı artıyor” uyarısı yaptı.

Tüm dünyanın ve Türkiye’nin sağlık gündemini COVID-19 işgal etse de kanser, can almaya devam ediyor. Günümüzün en değerli sağlık meselelerinden biri olan kanser; teşhis ve tedavideki yeniliklere, tıptaki gelişmelere rağmen ne yazık ki gündemimizdeki yerini koruyor. Bu nedenle ülkemizde “Ulusal Kanser Haftası” olarak 1-7 Nisan tarihlerinde toplumsal farkındalığı artırmak emeliyle etkinlikler ve bilgilendirmeler yapılıyor. Bu doğrultuda bir basın bildirisi yayınlayarak değerli hatırlatmalar yapan, Türkiye Teneffüs Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Akciğer Kanseri Çalışma Kümesi, pandemi sürecinde en fazla itina isteyen kümeler ortasında bu olguların yer aldığına dikkat çekti.

Kanserin, tüm dünyada ve ülkemizde mevt nedenleri ortasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer aldığına dikkat çeken TÜSAD, açıklamasında şu noktalara değindi:

DEĞERLİ BİR KISMININ ÖNLENMESİ MÜMKÜN

  • Kıymetli bir toplum sıhhati sorunu olan kanserlerin yüzde 30-50’si önlenebilir. Risk oluşturan faktörlerden uzak durma, tarama ve erken teşhis programlarının uygulanması ile bu mümkün olabilir.

HER YIL 14 MİLYON ŞAHSA TEŞHİS KONULUYOR

  • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilerine nazaran: her yıl yaklaşık 14 milyon bireye kanser tanısı konuluyor, 8.2 milyon kişi kanser bağlantılı nedenlerle kaybediliyor. 2030 yılına kadar dünya çapında öngörülen vefat nedenlerinde kanserin birinci sıraya gelmesi öngörülüyor.

EN SIK GÖRÜLEN KANSER TİPİ AKCİĞER

  • Küresel kanser müşahede bilgi tabanı (GLOBOCAN) bilgilerine nazaran; Türkiye’de 2020 yılında 233.834 kanser tanısı konuldu ve 126.335 vefat gerçekleşti. Bunlar ortasından en sık görülen kanser tipi akciğer kanseri oldu. Yüzde 17.6’lık hisse ile 41.264 akciğer kanseri olgusu tespit edildi. Bunu 24.175 olgu ile göğüs kanseri izledi.

HER 5 KANSERDEN 1’İNİN NEDENİ TÜTÜN

  • Kanser oluşumunda etken olan ve önlenebilen nedenlerin en sık olanları tütün kullanımı, obezite, düşük fizikî aktivite, alkol tüketimi, güneş ışınlarına çok maruziyet olarak sıralanıyor. Tütün başta akciğer, ağız, larinks, mesane olmak üzere her 5 beş kanserden birinin nedeni. Maalesef 13-15 yaş ortası gençlerde bile tütün eseri kullanımı yaygınlaşıyor. Araştırmalara nazaran erkek çocukların yüzde 17.9’u, kız çocukların ise yüzde 11.5’i rastgele bir tütün eseri kullanıyor.

PANDEMİ SÜRECİNDE DAHA FAZLA İTİNA GEREKİYOR

  • Tüm dünyada hala tesirini sürdüren pandemi sırasında muhakkak hasta kümelerinin takip ve tedavilerini yönetmede fazladan ihtimam gerekiyor. Bunlardan kanser olguları kıymetli bir kümesi oluşturuyor. Zira bu hasta kümesinde ağır bakım ünitesinde yatış oranları ve mortalite daha yüksek bildiriliyor.

COVID-19 SÜRECİ KANSER TEDAVİSİNİ AKSATMAMALI

  • COVID-10 pandemisi nedeniyle sağlık hizmetlerinde harcanan gücün ve maddi kaynakların büyük bir kısmı coronavirüs için kullanılıyor. Fakat bilhassa cerrahiye uygun evrede olan, evresi ve kişisel performansı doğrultusunda şifa talihi bulunan akciğer kanseri olgularında gerekli izolasyon tedbirleri sağlanarak tedaviye ulaşmaları sağlanması büyük değer taşıyor. İleri evrede olan olgularda ise uygulanmakta olan sistemik tedavilerin aksatılmaması gerekiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir