güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 6 ay

Dünyanın en âlâ sekiz yarı maratonundan biri olan N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’na Rehber Köpekler Derneği Lideri Av. Nurdeniz Tunçer, Rehber Köpeği Kara ile birlikte katıldı ve 10 kilometrelik parkuru 1.33.45 müddette tamamladı.

Bu yıl 16.sı gerçekleşen maratonun 21 kmde bayanlar birincisi Kenyalı atlet Ruth Chepngetich, 1.04.01’lik derecesiyle dünya rekoru kırarken, Av. Nurdeniz Tuncer ve Rehber Köpeği Kara, “ Pürüzler mahzur olamaz, hayata katıl” iletisi ile uygunluk peşinde, farkındalık yaratma gayesiyle koştu.

İstanbul Yenikapı’da bu yıl 16.sı düzenlenen N Kolay Yarı Maratonu’nda yer alan 56 koşucu, daha çok sayıda eğitimli köpeğin görme engellilere rehber olabilmesi için koştu. Bu istekli koşucular, Rehber Köpekler Derneği’ne gidecek halde bağış kampanyası açtı. Birleşmiş Milletler – UNDP takımından Patenli Koşucular da iştirakleri ile takviye oldu.

Yarı Maratonun on kilometrelik parkurunda koşarak, Rehber Köpeği Kara ile birlikte madalya almaya hak kazanan Rehber Köpekler Derneği Kurucu Lideri Av. Nurdeniz Tuncer,” Mahzurlar engel olamaz, hayata katıl” bildirisi ile düzgünlük peşinde, farkındalık yaratma gayesiyle koşuyu tamamladığını söz ederek, “bu sıkıntı devirde daha fazla rehber köpek yetiştirip, fiyatsız olarak hak sahiplerine ulaştırmamıza ve faaliyetlerimizi sürdürebilmemize dayanak olmak emeliyle katkıda bulunanlara minnettarız. Tüm bağışçılara teşekkür ediyoruz. Bağışçı Hakları Sözleşmesi’ni imzaladık. Sonuna kadar her bağışın peşindeyiz ve rehber köpek sayısını arttıracağız.” dedi.

Rehber Köpekler Derneği, Açık Açık Platformu üyesi olarak, Adım Adım oluşumu ve Düzgünlük Peşinde Koş Kampanyası içinde, Maraton’dan iki hafta öncesinden bağış kampanyası başlattı. Daha çok sayıda eğitimli köpeğin görme engellilere rehber olabilmesi maksadıyla için yaklaşık 480 kişi toplamda 77.000 TL civarında bağışta bulundu. Kampanya kapsamında Dernek Lideri Tunçer, rehber köpekler için tek başına 96 bağışçıdan yaklaşık 24.000TL bağış topladı.

Yardım toplama müsaadesiyle, bağışçı hakları kozmik beyannamesini imzalayan Rehber Köpekler Derneği eşit, adil sistem içinde görme engellilere fiyatsız rehber köpek temin etme amacıyla hizmet veriyor.

“ENGELLERE TAKILMA, HAYATA KATIL”

Dernek Lideri Av. Nurdeniz Tuncer, “Bugün Rehber Köpekler Derneği ismine koştuk. Gayemiz ‘2 Gözüm’ projesi kapsamında rehber köpeklerin sayısını arttırmak ve görme engelliler için ‘Engellere takılma, hayata katıl’ iletisini verebilmek. İki gözüm olan Kara ve antrenörüm ile birlikte 10 kilometreyi tamamladık. Çok keyifli geçti. Madalyalarımızı aldık. Birinci sefer katılıyoruz. Yeterlilik peşinde koştuk. Emelimiz Rehber Köpeklerle ilgili farkındalığı yaygınlaştırmak ” diye konuştu.

Rehber Köpekler Derneği Hakkında: Türkiye’de, görme engellilere büsbütün fiyatsız olarak rehber köpek dayanağı veren Rehber Köpekler Derneği, bu alanda ülkemizdeki birinci sivil toplum kuruluşudur. Rehber Köpekler Türkiye’de 2014 yılında, periyodun İngiltere Büyükelçisi’nin eşi Maggie Moore ve Avukat Nurdeniz Tunçer öncülüğünde, kurulmuştur. Dernek, Avrupa Rehber Köpekler Federasyonu Üyesi ve Memleketler arası Rehber Köpekler Federasyonu üye adayıdır. Rehber Köpekler, uzun ve kapsamlı bir eğitimden geçtikten sonra görme engelli bireylere her ortamda eşlik eden, onların inançlı ve bağımsız hareketliliğine rehberlik eden özel köpeklerdir. Dünyanın birinci rehber köpek okulu 1916’da açılmıştır. Birinci rehber köpekler 1. Dünya Savaşı’nda görme yetilerini kaybeden askerlere rehberlik etmesi için yetiştirilmişlerdir. Bugün, pek çok ülkede rehber köpek okulları ve rehber köpek dernekleri aracılığıyla binlerce köpek eğitim görmekte ve engellilere ulaştırılmaktadır. Rehber köpekleri olan görme engellilerin hakları, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne taraf olan tüm devletlerce korunmaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir